یادداشت 22 اسفند 1395

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

امروز سالروز وفات حضرت ام البنین سلام الله علیه مادر گرانقدر حضرت باب الحوائج اباالفضل العباس روحی له الفداء است که به بزرگداشت مادران و همسران شهدا اختصاص یافته است. پیش از ظهر امروز به همین مناسبت با مادر دوست شهیدم حمیدرضا علی قارداش تماس گرفتم. حاج خانم قارداش دچار بیماریهای مختلفی شده اند و باید بیشتر از قبل استراحت کنند. چند دقیقه ای با ایشون صحبت کردم و احوالشون رو پرسیدم. از بابت این گفتگو هر دومون خیلی خوشحال شدیم. اگر عمری باقی باشه و دوباره به تهران برم حتما" برای عرض ادب به محضرشون مشرف میشم.

 

بعد از ظهر وقتی به منزل برگشتم کارام رو زود انجام دادم و برای خرید چند وسیله گلکاری به بازار گلفروشها رفتم. 90 گلدون کوچک پلاستیکی و ارزون قیمت (هر کدوم 1000 ریال) خریدم و برگشتم خونه. لباس کار تنم کردم و مشغول شدم. با استفاده از شن و ماسه ، خاک برگ ، پرلایت و کمی پیت ماس بستر مناسب برای کاشت قلمه کاکتوس رو آماده کردم. با اینکه ماسک زده بودم و سر و صورتم رو پوشونده بودم اما کلی خاک رفت توی چشمام (کاش میشد به چشم هم ماسک زد!!)

 

چند نمونه از کاکتوسهایی که توی خونه داریم طی این دو سه سال گذشته به اصطلاح گلدون مادری شدند (گلدونی که میشه از اون قلمه و یا بچه کاکتوس! گرفت). در مجموع از 10 مدل کاکتوس 59 قلمه گرفتم و در گلدونهای کوچک توی بستر کشت قرار دادم.

 

یه چیزی رو که تا چندی قبل نمیدونستم اینه که وقتی کاکتوس رو قلمه میزنیم و قلمه ی جدید رو در خاک مخصوص کاکتوس قرار میدیم ، تا چند روز نباید به هیچ عنوان بهش آب بدیم (بین 5 تا 7 روز). اگر غیر از این عمل کنیم قلمه از بین خواهد رفت و این اتفاقی بود که بارها برای برخی قلمه های من پیش می اومد و دلیلش رو نمیدونستم. در طول این چند روز محل برش قلمه خشک میشه و تماس این قسمت با آب دیگه باعث خراب شدن کاکتوس نخواهد شد. این تفاوت اصلی بین قلمه کاکتوس با دیگران گیاهان است.

 

خوب ؛ با حدود 2 ساعت کار 59 گلدون جدید به گلخونه مون اضافه شد. جمعه هم از 8 مدل کاکتوس 17 گلدون قلمه درست کردیم. ظرف ماههای آینده اگر خوب از این گلدونها نگهداری کنیم مجموعه ی خوب و چشم نوازی خواهیم داشت ؛ انشاءالله

 

این مدل فعالیتها کل خستگی کار اداری رو از تنم خارج میکنه. لطف کاشت گیاه اینه که حس امید ، آرزو ، ساختن و تلاش رو در انسان تقویت میکنه و تقویت این احساسات میتونه در جای جای زندگی کمک حالمون باشه. البته همیشه و همه جا باید به این موضوع توجه داشت که تمام اینها وسیله هستند و نه هدف. 

...
نویسنده : بازدید : 8 تاريخ : دوشنبه 30 اسفند 1395 ساعت: 9:53

close
تبلیغات در اینترنت