یادداشت 8 اردیبهشت 1396 - مامیلاریا

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

مامیلاریا یکی از گونه های کاکتوس است که دارای تنوع بسیار زیادی بوده بگونه ای که در برخی منابع تعداد وارتیه های آن را تا 2000 هم ذکر کرده اند. حسن این گیاه که همانند سایر کاکتوسها دارای تیغهای متعدد (که در واریته های مختلف دارای رنگ ، تراکم ، شکل و نحوه استقرار گوناگونی هستند) است در اینه که اگه به خوبی ازش مراقبت بشه خیلی زود به گل میشینه و بخاطر تنوع بسیار زیاد گونه های مامیلاریا ، تنوع گلهای زیادی رو از این مدل کاکتوس شاهد هستیم.

 

عموما" گلهای مامیلاریا کوچک بوده و در بالای ساقه گیاه پدیدار میشه اما استثنائاتی هم هست. برای من که در کار نگهداری کاکتوس تازه کارم خیلی سخت و دشوار است که بتونم تفاوت برخی گونه های مامیلاریا رو تشخیص بدم و بگم این کدوم واریته است (از بس بعضی از اینها به هم شبیه هستند و ممکنه فقط اندک تفاوتی در اندازه و یا رنگ تیغها و یا فرم کلی گیاه داشته باشند).

 

این عکس یکی از کاکتوسهای مامیلاریای کوچک در گلخونه ی ما است که به تازگی به گل نشسته:


با توجه به بررسیهایی که کردم این باید Mammillaria Grusonii باشه ؛ البته شباهتهایی به Mammllaria Mammillaris هم داره!! هر چی که هست خیلی قشنگه.

 

 

دو عکس بالا هم یه مدل دیگه از مامیلاریا است که به راحتی ازش تکثیر کردم و اسمش رو دقیقا" میدونم: Mammillaria Elongata

 

و این هم یه مدل دیگه که تازه گرفتم و هنوزش اسمش رو نمیدونم.

 

میبینید که شکل خود گیاه و خارهای اون چقدر میتونه متفاوت باشه. نگهداری از این گیاه در صورتی که نور کافی بهش برسه خیلی راحت است. البته به قول یکی از گلخونه دارها ، از نور پشت پنجره خیری به این گیاه نمیرسه!چشمک

 

...
نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : سه شنبه 19 ارديبهشت 1396 ساعت: 8:07

close
تبلیغات در اینترنت