یادداشت 18 شهریور 1394

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

چند روز خیلی خوب رو در محیط اداری طی کردم.

 

پس از ماهها پیگیری و تلاش ، بلاخره دو سه روز قبل تونستیم منابع مالی مورد نیاز برای خرید 170 دستگاه اتوبوس جدید برای اضافه شدن به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر رو تامین کنیم ؛ چیزی حدود 600 میلیارد ریال. با نزدیک شدن به زمان بازگشایی مدارس ، اضافه شدن تعداد زیادی از این خرید جدید میتونه در حمل و نقل عمومی موثر باشه.

 

همچنین پیگیریهای متعدد دیگری در ارتباط با تامین مالی پروژه­های عمرانی شهر انجام دادیم که بحمدالله یکی بعد از دیگری داره به ثمر میشینه. این اقدامات بخصوص در وضعیت فعلی اقتصادی که با اون روبرو هستیم (بخصوص رکود سنگین در بخش ساختمان) تاثیر چشمگیری در پیشبرد برنامه­های نگهداشت و توسعه شهر داره.

 

در جلسه آتی هیات کوهنوردی استان ، دو موضوع مورد بحث قرار میگیره. اول برنامه های بزرگداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس هیات استان و دوم توسعه برنامه­های مربوط به بانوان محترم کوهنورد. از دوستان و همنوردانی که در این دو موضوع نظر و یا پیشنهادی دارند درخواست داریم که نظراتشون رو با هیات در میون بگذارند.

 

هفته آینده ، دو رویت هلال خیلی جذاب در پیش روی خواهیم داشت. بامداد شنبه 21 شهریور برای آخرین بار هلال صبحگاهی ماه ذیقعده رو رویت خواهیم کرد. چیزی که این هلال رو جذابتر میکنه قرار گرفتن هلال ماه در کنار سیاره هرمز (مشتری) است. البته این همنشینی (مقارنه) ظاهری است. فاصله ماه تا زمین بین 356 تا 406 هزار کیلومتر است در حالیکه فاصله زمین تا سیاره هرمز حداقل حدود 777 میلیون کیلومتر است. در بامداد شنبه و در افق شرقی ، کمی بالاتر از هلال ماه و سیاره هرمز ، سیاره ناهید (که این روزها بسیار پر نور است) و سیاره بهرام (مریخ) قرار دارند.

 

اختلاف سمت و فاز هلال به اندازه­ای است که چیزی شبیه به تصویر زیر از هلال خواهیم دید ؛ البته ضخامت هلال اندکی بیشتر خواهد بود:

 

 

غروب روز دوشنبه 23 شهریور هلال ماه ذیحجه قابل رویت خواهد بود. در مورد این هلال بعدا" توضیحاتی رو خواهم داد اما الان همین اندازه میشه گفت که این هلال رو میشه با ابزار رویت کرد و بشرط وجود شرایط مناسب جوی و رصدی ، احتمال رویتش با چشم غیر مسلح هم وجود دارد. از نظر اختلاف سمت و ضخامت ، هلال خیلی شباهت به عکس زیر خواهد داشت:

 

 

امیدوارم در هر دو رویت ، شرایط جوی مساعد باشه ؛ انشاءالله


...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : دوشنبه 9 مرداد 1396 ساعت: 16:41

close
تبلیغات در اینترنت